Kinek ajánlott a gyógymasszázs?

Gyógymasszázs

Itt fáj, ott fáj, mindenhol fáj! De nem muszáj, hogy ez így legyen! Hosszabb távon pedig a folyamatos fájdalomcsillapítók szedése nem is ajánlott, mert a májat tönkretesszük vele. Ha fáj, akkor el kell menni szakorvoshoz, aki megállapítja az okot és a kezelést is. Vannak olyan fájdalmak, amikre nem megoldás a tabletta. Ilyen esetekben is segíthet a gyógymasszázs. Sokféle pozitív hatása létezik és rendkívül sok esetben bevethető az egyik legősibb terápiás módszer, a masszázs.

Sokan nem tudják pontosan, hogy mi a gyógymasszázs. Ez olyan terápiás jelleggel végzett masszázs, aminek során az orvos utasítására a masszőr speciális fogásokat alkalmaz a fájó testrészen. A gyógytorna és masszázs a fizioterápia része és kiegészítésként szokták alkalmazni. Ha ezeket együtt használják valamilyen ízületi gyulladás vagy mozgásszervi probléma esetén, akkor a kedvező végeredmény garantáltan nem fog elmaradni. Fájdalommal számolni kell mind a gyakorlatok, mind a fogások végzése során, azonban ez pár alkalom után enyhülni fog.

Mi a célja a gyógymasszázsnak?

Először is a fájdalom csökkentése és a közérzet javítása. Másodsorban pedig célja a letapadt ízületek és lágyrészek fellazítása, valamint a vérkeringés serkentése. Ezek együttes hatása fogja meghozni a várt sikert. Természetesen nem szabad megfeledkezni a megelőzésről sem. Nemcsak a kezelés fontos, hiszen a különböző tornagyakorlatok elvégzése otthon is lehetséges, sőt, kötelező! Az izmokat és ízületeket mindennap nyújtani, lazítani szükséges.

Az erőteljes húzó, nyújtó mozdulatok segíteni fogják a letapadt, fájó ízületek lazítását. Hosszú távú hatásai közé tartozik, hogy oldódik a stressz és ellazul a test. A gyógymasszázsnak több fajtája ismert. Talán a legismertebb a svédmasszázs. Ezt főleg izom- és ízületi panaszok esetén szokták alkalmazni. A második ismertebb változata a kötőszöveti masszázs, amivel az adott terület vérkeringését és anyagcseréjét serkentik, így pozitív hatással van a belső szervekre.

Milyen panaszoknál lehet alkalmazni a gyógymasszázst?

Igazából bármilyen mozgásszervi gondnál, illetve elő- és utókezeléseknél is remek kiegészítő lehet. Ezt lehet alkalmazni hát- és nyakfájdalomnál, feszes izomtónusnál, keringési problémáknál, reumás megbetegedéseknél, idegrendszeri panaszoknál, hosszantartó ágynyugalom esetén, krónikus vénás betegségeknél, valamint bizonyos ortopédia betegségek krónikus szakaszánál. Az is igaz, hogy fennállhatnak olyan állapotok, amikor kifejezetten tilos bármilyen masszázst végezni, hiszen rosszabbodhat a beteg állapota.

Ilyen lehet például az akut gyulladás vagy egy friss sérülés. Azonban a lázas, influenzás állapot is idetartozik, hiszen ekkor gyulladás áll fenn a szervezetben. Ilyenkor azért tilos gyógymasszázst végezni, mert a tünetek és maga az állapot is tovább súlyosbítható. Még a szőrtüszőgyulladás és a menstruáció is kizáró ok, bármilyen banálisnak is tekinthető egy laikusnak. Inkább várja meg, hogy azok a problémák elmúljanak, amik miatt nem mehet gyógymasszázsra!